پودر برای تهيه محلول خوراکی، ملین اسموتیک

 

نام ژنریک

پلی اتیلن گلیکول

شکل دارویی:

پودر برای تهيه محلول خوراکی

دسته دارویی:

ملین اسموتیک

 

اطلاعات دارویی برای بیمار

 

موارد و مقدار مصرف:

 • تخلیه و پاکسازی دستگاه گوارش قبل از کولونوسکوپی، انجام اعمال رادیولوژی و جراحی های دستگاه گوارش

دوز بالغین :  6-4 بسته 70 گرمی را در 4 لیتر آب حل و 250 میلی لیتر (یک لیوان آب) از محلول را هر 15-10 دقیقه میل نمایید تا زمانیکه رنگ مدفوع کاملا شفاف گردد یا 4 لیتر مصرف شود . دو روش برای شروع مصرف دارو وجود دارد : صبح همان روز ، حداقل 6 ساعت قبل یا عصر روز قبل (مثلا از ساعت 18 روز قبل) مصرف دارو آغاز شود . توصیه می شود 2 تا 3 ساعت قبل از شروع مصرف پیدرولاکس تا بعد از آزمایش یا جراحی غذای جامد میل نشود .

دوز کودکان 2 تا 11 سال :  یک و نیم بسته (معادل 105 گرم ) را در یک لیتر آب حل و هر ساعت 25 میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن کودک داده می شود تا زمانی که رنگ مدفوع روشن شود .

 • به منظور حفظ تعادل سطح الکترولیت های بدن توصیه می شود یک لیوان از محلول آماده شده ORS مصرف گردد .(به خصوص در کودکان)
 • در بیماران بستری در صورت استفاده از لوله NG ، مصرف 30-20 میلی لیتر در دقیقه از محلول آماده شده توصیه می شود .
 • یبوست مزمن

دوز بالغین :   20-10 گرم معادل (معادل 2-1 قاشق غذا خوری ) از پودر پیدرولاکس در یک لیوان آب یا آب میوه حل و ترجیحا صبح ناشتا میل شود .

دوز کودکان 7 تا 11 سال : 10 گرم (یک قاشق غذاخوری ) در نصف لیوان آب یا آب میوه حل و ترجیحا صبح ناشتا میل شود .

دوز کودکان 2 تا 6 سال : 5 گرم (یک قاشق مربا خوری ) در یک چهارم لیوان آب یا آب میوه حل و ترجیحا صبح ناشتا میل شود .

 • مقادیر پیشنهادی فوق را می توان به منظور رسیدن به هدف که مدفوع نرم و دفع آن آسان است کم یا زیاد کرد .
 • حداکثر دوز معمول روزانه در کودکان دو نوبت (صبح وشب ) و در بزرگسالان سه نوبت (صبح وظهر و شب ) از مقادیر فوق الذکر، ترجیحا قبل از غذا است .
 • بر خلاف ملین های محرک (مانند مشتقات سنا ) که فقط برای مدت کوتاه اندیکاسیون دارند ، پیدرولاکس در یبوست های مزمن تا سه ماه  قابل استفاده است .
 • در سندروم روده ی تحریک پذیر (Irritable Bowel Syndrome) برای درمان علامتی یبوست ، روزانه 17 گرم (یک و نیم قاشق غذاخوری) از دارو در یک لیوان آب توصیه می شود .
 • تراکم مدفوع (Faecal Impaction)

دوز بالغین : روزانه یک ونیم بسته 70 گرمی از دارو را در یک لیتر آب حل و در طول شش ساعت مصرف نمایند (برای حداکثر سه روز)

دوز کودکان 5 تا 11 سال : از محلول آماده شده (105 گرم پودر پیدرولاکس در یک لیتر آب )، 4 دوز (هر دوز یک چهارم لیوان) ، در روز اول ظرف 12 ساعت مصرف نمایند. سپس میزان دارو روزانه دو دوز اضافه گردد تا به حد اکثر 12 دوز در روزهای 5 تا 7 برسد .

دوز کودکان 2 تا 4 سال : از محلول آماده شده ی فوق ، دو دوز (هر دوز یک چهارم لیوان) در روز اول ، 4 دوز در روزهای دوم وسوم ، 6 دوز در روزهای چهارم وپنجم و نهایتا 8 دوز در روزهای ششم وهفتم مصرف گردد (حداکثر طول درمان در کودکان 7 روز است).

 • دوز پیشگیری از بروز تراکم مدفوع مشابه دوز مورد استفاده در یبوست مزمن است .
 • کنترل مسمویت های گوارشی

در کنترل مسمویت های گوارشی در مواردی که ذغال اثر ندارد مانند مسمویت آهن ولیتیم و مسمویت های ناشی از قرص های آهسته رهش مانند قرص 100 میلی گرمی دیکلوفناک سدیم و یا فراورده های دارویی دارای پوشش روده ای مثل کپسول امپرازول قابل استفاده است . این مورد در بخش های تخصصی از طریق شستشوی کامل دستگاه گوارش با محلول پیدرولاکس انجام می شود .

عوارض جانبی :

عوارض مشاهده شده از پیدرولاکس معمولا خفیف و گذرا می باشد و در موارد کمی شامل دردهای شکمی ، تشنگی ، خستگی ، تهوع و به ندرت واکنش های آلرژیک می شود .

مصرف در بارداری وشیردهی :

این دارو در بارداری در گروه C طبقه بندی می شود (مصرف با نظر پزشک متخصص مجاز است). مطالعات در دوره ی شیردهی هنوز کامل نشده است .

 

موارد منع مصرف و نکات قابل توصیه :

 • در مواردی مانند حساسیت به ماده ی موثره دارو، انسداد یا سوراخ شدگی روده، بیماری التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو ، مگاکولون توکسیک یا بیماری کرون منع مصرف دارد .
 • بهتر است به دلیل اختلال در جذب، 2 ساعت قبل از شروع و بعد از اتمام پیدرولاکس، داروی دیگر خورده نشود .
 • در افراد با نارسایی قلبی (در دوزهای مسهل یا مصرف طولانی مدت ) با احتیاط مصرف شود.

شرایط  نگهداری :

دور از نور و رطوبت ودر دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری نمایید . محلول آماده ی پیدرولاکس را تا 48 ساعت می توانید به صورت دربسته در یخچال نگهداری نمایید.

تخلیه و پاکسازی دستگاه گوارش قبل از کولونوسکوپی، انجام اعمال رادیولوژی و جراحی های دستگاه گوارش